NexGard, konkurencja Bravecto – drugą tabletką w kleszcza

statlerMoże się okazać, że wkrótce z pchłami i kleszczami będziemy walczyć wyłącznie doustnie – po Bravecto (o której już trochę było tutaj klik!) drugą dostępną u weterynarzy tabletką zwalczającą kleszcze jest NexGard. Jest to również dość dokładnie przebadany preparat (szczegóły tutaj) w postaci pysznej (tak mówią, my nie próbowaliśmy) pigułki.

Zasada działania jest podobna – zwierz połyka tabletkę i kleszcz się go nie ima przez czas określony. Hmmm… No nie do końca. Imać to się ima, ino tego nie przeżywa.
I tu pojawia się pierwsze zastrzeżenie do obu tabletek – nie działają odstraszająco. Dopiero po ukąszeniu kleszcz zostaje wyeliminowany, a chciało by się tak od razu zneutralizować go i nie przynieść do domu, nie narazić rodziny, utrzymać zdrowy dystans. Tabletka nie zwalnia nas z konieczności przejrzenia psa po spacerze bo o ile on jest zabezpieczony to ludzie nie i o tym trzeba pamiętać.

Co jeszcze budzi niepokój? Fakt, że kleszcz (czy też pchła) musi ugryźć żeby zginąć może przyczyniać się do rozsiewania chorób, a nie ich powstrzymywania. W materiałach dotyczących preparatów można przeczytać ostrzeżenie, że nie chronią przed potencjalnymi chorobami zakaźnymi przenoszonymi przez pasożyty. Niestety biorąc pod uwagę tempo, w jakim obrzydliwe pajęczaki uodparniają się na kolejne środki wygląda na to, że szanse w walce z nimi mamy nierówne.

Poza oczywistymi zastrzeżeniami jest jeszcze jedno, bardzo poważne – nikomu nie zależy (z resztą w przypadku tabletek dopiero upływ czasu to umożliwi) na badaniu wpływu długotrwałego stosowania pestycydów na psią wątrobę i przewód pokarmowy. Jakiś czas temu australijskie badania wykazały, że fipronil (podawany przecież zewnętrznie) może mieć negatywny wpływ na system nerwowy, został powiązany z przypadkami raka tarczycy i jak wykazały autopsje – odkłada się w wątrobie i nerkach. Toksyczne substancje mają zwyczaj kumulować się w organizmie i dopiero z czasem można zauważyć wyrządzone szkody. Dlatego dobrze jest w miarę możliwości robić przerwy w stosowaniu preparatów.

Jeśli porównamy tabletki przeciw kleszczom ze środkami odrobaczającymi (o których świetnie wiadomo, że są złem koniecznym i jeśli można to lepiej ich unikać), to odrobaczanie podaje się maksymalnie co 6 miesięcy, podczas gdy Bravecto podajemy 2 razy częściej, a NexGard jeszcze częściej.

Bravecto nie można podawać szczeniakom, NexGard owszem, Bravecto podaje się sukom w ciąży i karmiącym, NexGard nie został pod tym kątem przebadany. Kąpiele w wodzie czy mycie psa szamponem nie mają wpływu na skuteczność tabletek – można.

Ceny obu preparatów są zbliżone. Cena Bravecto dla psa wielkości owczarka niemieckiego to u weterynarzy około 120 zł. Cena NexGard to mniej więcej 40 zł za tabletkę dla psa tej wielkości, więc wychodzi na jedno. Właściciele mniejszych psów zapłacą mniej, ale u weterynarza zostawią koło 100 zł.

porownanie_bravecto_nexgard
Porównanie Bravecto i NexGard

 

63 thoughts on “NexGard, konkurencja Bravecto – drugą tabletką w kleszcza

 1. Magdalena

  Witam,
  jeśli chodzi o zdanie “Bravecto nie można podawać szczeniakom…”, to jest ono z palca wyssane. Na ulotce dotyczącej tych tabletek jest wyraźnie napisane: “nie podawać poniżej 8 tygodnia życia”. Proszę nie rozsiewać nieprawdziwych informacji, gdyż jest to nierzetelne…
  Pozdrawiam
  Magdalena Kawecka

  • Joanna

   Witam, mój weterynarz też potwierdził,że po 6 miesiącu życia nie wcześniej !!!!!!!!

  • Aneta

   My uzywamy dla szczeniaka wiek 3mies waga 1,40 maltanczyk SIMPARICA tabletki.

 2. Statler

  Nie, nie z palca – z ulotki http://www.psyiludzie.pl/wp-content/uploads/2015/03/ulotkabrav1.jpg 😉 Oczywiście, w badaniach Bravecto podawano zarówno sukom karmiącym jak i szczeniętom powyżej 8 tygodnia życia, takie informacje znajdziemy w polskiej rejestracji: http://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2014/20140211127740/anx_127740_pl.pdf . Natomiast oryginalna ulotka zaleca Bravecto dla psów i szczeniąt powyżej 6 miesiąca życia mimo że te same badania dalej są w niej wymienione: http://www.merck-animal-health-usa.com/binaries/Bravecto_PI_8_tcm96-153753.pdf – informacja ze strony producenta.

 3. Magdalena

  W Polsce kupując produkt czytamy polską wersję ulotki. Skoro producent pisze o nie podawaniu poniżej 8 tygodnia, to znaczy, że powyżej już można podać. Taka różnica może być spowodowana jakimiś różnicami w prawie Polskim i USA.

  • Statler

   Co czytamy w Polsce zależy od nas. Z faktu, że nie można podawać poniżej 8 tygodnia, nie wynika że skuteczność Bravecto między 8 tygodniem a 6 miesiącem życia jest taka sama. Bo nie jest i stąd właśnie brak w obu ulotkach informacji o tym, że Bravecto jest zalecane dla szczeniąt 2-6 miesięcy. Nie jest.
   Jeśli spojrzymy na polską ulotkę: http://www.psyiludzie.pl/wp-content/uploads/2015/03/bravecto2.jpg http://www.psyiludzie.pl/wp-content/uploads/2015/03/bravecto3.jpg nie znajdziemy informacji o tym, że takie same dawki są skuteczne u szczeniąt w tym przedziale wiekowym ponieważ taka informacja nie była by prawdziwa. Różnica między polską a amerykańską ulotką jest taka, że w europejskiej wersji brak informacji o tym, że tabletka jest wskazana powyżej 6 miesiąca życia.
   Jakie przepisy pozwalają na inne sformułowanie ulotki w Europie – naprawdę nie ma znaczenia. Wystarczy przyjrzeć się powodom dla których nie jest polecana poniżej tego wieku w Stanach:
   “2. Minimum Age
   Dose confirmation studies with fluralaner chews demonstrate effectiveness against Ctenocephalides felis fleas and Ixodes scapularis, Dermacentor variabilis, and Rhipicephalus sanguineus ticks for 12 weeks duration in dogs at least 6 months of age when dosed at 25 mg/kg. However, in a European dose confirmation study in young puppies, fluralaner chews were effective against R. sanguineus ticks to Day 30 in 8-week-old Beagle puppies that were dosed once at 41-54 mg/kg. In a Japanese dose confirmation study in young puppies, fluralaner chews were effective against Haemaphysalis longicornis ticks to Day 58 in 9-week-old puppies that were dosed once at 25 mg/kg. In contrast, fluralaner chews were effective against H. longicornis ticks to Day 86 in dogs that were dosed once at 6.5 to 7.5 months of age at 25 mg/kg.
   Pharmacokinetic studies demonstrate that fluralaner chews have a substantially lower peak plasma concentration (Cmax) and area under the plasma concentration-time curve (AUC), and a shorter plasma elimination half-life (T½), in young puppies (8-9 weeks of age) compared to dogs aged 6 months and older, at approximately the same oral dose.
   Therefore, although the margin of safety study supports the safety of BRAVECTO in 8-week old puppies, substantial evidence to support a 12-week duration of effectiveness in dogs less than 6 months of age has not been demonstrated.”
   http://www.fda.gov/downloads/animalveterinary/products/approvedanimaldrugproducts/foiadrugsummaries/ucm399075.pdf
   To oznacza, że przy tej samej dawce preparatu inaczej zachowuje się on u szczeniąt, skraca się okres skuteczności, zatem dawki musiały by być większe żeby działały tak samo jak powyżej 6 miesiąca życia.
   Także nawet jeśli ktoś koniecznie chce eksperymentować na szczeniaku, dlatego że 32 szczeniaki rasy beagle z grupy badanej nie miały większych problemów, to musi brać pod uwagę, że i tak preparat w standardowej dawce nie będzie skuteczny, a na razie brak informacji jakie były by właściwe i czy nie powodują negatywnych efektów.
   Mimo, że dobrych weterynarzy jest dużo z pewnością znajdą się też tacy, którzy nieświadomie przyjmą za dobrą monetę informację o niepodawaniu poniżej 8 tygodni i choćby skróceniem czasu działania preparatu mogą niechcący narazić jakieś szczenię na babeszję. Dlatego właśnie warto czytać nie tylko to co jest napisane w polskich dokumentach.

 4. Witam, ja stosuję bravecto na swoich haszczakach już ponad pół roku z efektem bardzo dobrym. To jedyny środek, po którym kleszcz się nie wbija. Znajduję, owszem, żywe nierozwinięte albo trupy w sierści bądź na podłodze, ale nigdy nie wbite (nie napite) i moim zdaniem to już świadczy o tym, że środek odstrasza w takim sensie, że coś kleszczom nie pasuje nawet w zapachu. Sprawa bardzo istotna: tabletka działa na Mazowszu (może w innych rejonach też) przez 2 miesiące tylko, ponieważ działa na 3 rodzaje kleszczy, z których wszystkie tu występują: na 2 rodzaje na 2 msce, na 1 rodzaj na 3, więc trzeba podawać co 2. Pozdrawiam i polecam zwłaszcza na rude i brązowe hasiory, które są bardziej podatne na kleszcze. Chyba jakieś wabiące feromony wydzielają 🙁 Joanna

  • Potwierdzam, to co napisała pani Joanna! Moja Sara mimo stosowania kropelek ITP. zbierała kleszcze,że hej, wchodziły w nią jak w masło! Po zastosowanie BRAVECTO nigdy nie miała wbitego kleszcza!!! W końcu coś skutecznego! 3 miesiące bez problemu!W tym roku też kupię, bo nie ma nic lepszego!

   • Eea

    Też potwierdzam skuteczne działanie Bravecto. Przed Bravecto stosowałam równocześnie obroże, kropelki i spray i efekt taki że wyciagałam co parę dni po 2 lub 3 kleszcze opite. Musiałam już iść do weta bo przy wyciąganiu została głowa kleszcza, podał antybiotyk i wyciągnął do końca. Polecił Bravecto bo obroża odpada, bo mój West jest co 15min w swoim basenie podczas upałów, uwielbia wodę wchodzi do baseniku i leży jak w kojcu. Po zastosowaniu Bravecto jak ręką odjął. Nic a mieszkamy 50 m od lasu. PO 3 tyg znalazłam jednego wbitego małego płaskiego zdechłego. Jestem mega zadowolona. Stosować będę tylko przez okres wakacyjny wyjazd bo wtedy ich najwięcej. Polecam Bravecto.

   • Asia

    No dobrze, bravecto takie skuteczne ale nigdzie nie ma informacji jakie bravecto ma działanie na organy wewnętrzne typu wątroba trzustka nerki przeszukałam cały internet i nigdzie nie ma o tym wzmianki czyli tak naprawdę nie wiadomo Jakie szkody wyrządza w środku zwierzaka chroniąc go od zewnątrz. Mój goldasek jest po ostrym zapaleniu trzustki i pomimo takiej wielkiej skuteczności o której Państwo piszecie nie podam bravecto mojemu psu. Dodam jeszcze że ostry stan zapalny trzustki zrobił się po podaniu psu tak cudownych, fantastycznych tabletek odrobaczających bajera drontal zachwalanych przez wszystkich.

  • Liliana

   Witam…. to dziwne bo:
   Pchły i kleszcze muszą przytwierdzić się do gospodarza i rozpocząć żerowanie, aby narazić się na działanie substancji czynnej. Działanie rozpoczyna się w ciągu 8 godzin od rozpoczęcia żerowania pcheł (C. felis) oraz w ciągu 12 godzin od rozpoczęcia żerowania przez kleszcze (I. ricinus), czy wtedy nie zarazi się pies?

  • uj

   U nas na wiosce to te klescowe pijawy stojom pod sklepom i alkohol spozywajom, to cwarty rodzaj klesca.

 5. Statler

  Podobno mieszkańców okolic Wisły (wcześniej zlewanych potrójnymi dawkami fipronilu) tylko to ratuje 🙂 Mądrzy weci mówią, że to jak zachowuje się kleszcz na psie potraktowanym jakąś substancją zależy w dużej mierzy od psa – np. od tego jakie ilości łoju wydziela skóra. Pies jest czynnikiem modyfikującym działanie – taką zmienną korygującą 🙂

 6. Magdalena

  Ja zastosowałam bravecto u 3-miesięcznego szczeniaka i wszystkie kleszcze, jakie z niego zdejmuję są martwe i nienapite. Także tabletka działa skutecznie również u szczeniąt. Tabletkę połknął dwa miesiące temu. Kleszczy jest zatrzęsienie, a jakoś jego się nie imają, a jeśli, to szybko umierają 🙂

  • Eny

   Ja u swoich bouvier des Flandres stosuje obrożę i krople, ale nie zabezpieczają ich w pełni i zastanawiam się nad tymi tabletkami oraz czy trzy preparaty to nie będzie za dużo?! Jednak u nas kleszcze zakażone babeszą i nie ma innego wyjscia. 🙂

 7. Statler

  Trzy to jednak duża ilość pestycydów na raz. Może z jednego zrezygnować np stosując tabletkę?
  Bardzo prosimy o info jak podziałała 🙂

 8. Agnieszka

  Tak ku woli ścisłości psy odrobacza się 4 razy do roku a nie maksymalnie raz na pół roku. Jeśli ktoś bardzo boi się dawać psu tyle chemii to zawsze można zbadać kał i odrobaczać tylko w razie potrzeby. Pozdrawiam studentka weterynarii.

  • niki

   Oj Agnieszko widzę że jeszcze wiele nauki przed tobą
   Naucz się słuchać starych wet i chyl głowe

  • akima

   Mi też zawsze weterynarze mówili, że psa powinno się odrobaczać co 3 miesiące i to nie tylko tacy świeżo po studiach;) Zresztą widzę też po moim psie, że jak dłużej go nie odrobaczam, to zaczyna wyraźnie mniej jeść.

   P.S. Nie “ku woli ścisłości”, tylko “gwoli ścisłości” 😉

   • Anna

    I nie “mi”, tylko “mnie”… :-)))

    • mi

     Miodek sie znalzł…

 9. Paulina

  Witam! Jestem zaskoczona tym, że tabletki nie odstraszają kleszczy. Do tej pory używałam kropli ale w tym roku pierwszy raz zdecydowałam się na tabletkę gdyż mam 5 miesieczne dziecko i wolałam aby moja córka nie dotykają psa jak jest zakroplony. Z drugiej strony nie chciałabym aby pies przyniósł do domu kleszcza. Co sądzicie kupić tabletkę czy może lepiej dalej zakraplać i pilnować aby dziecko nie podchodziło do psa?

  • Oj warto kupić, niech mi Pani wierzy, byłam już umęczona wyjmowaniem kleszczy, mimo kropli.

 10. Maciek

  Kleszczy nic nie odstrasza, przynajmniej ze środków, które są w sprzedaży. Optymizm, nakręcony przez dobrych marketerów.

  • No to zapraszam do mnie w okresie wiosennym- letnim, jak wyglądają moje psy po spacerach przed zastosowaniem tej tabletki i po! Zachęcam tylko dlatego, że sama miałam dość walki z kleszczami, mimo stosowania kropel, obroży itp.!

 11. belfer

  1. Powiem o moich doświadczeniach z 2015 r. Po spacerze wczesną wiosną niezabezpieczony pies przyniósł ok. 10 kleszczy. Zachorował przez babeszję, mało nie zdechł. Po wyzdrowieniu lekarz zaproponował nam bravecto. Pies dostał tabletkę a nasze koty w tym czasie dostały krople przeciw kleszczom. Przyznam, że po chorobie psa nie puszczałem go w wysokie trawy i nie chodziliśmy na spacery poza własnym podwórkiem rankiem i wieczorami (tylko w południe, gdy było sucho). Niemniej pies i koty całe lato spędzały na dworze wokół domu (trawa, ogródek i niskie drzewka). U psa nie znalazłem do końca roku żadnego kleszcza. Koty w lecie co kilka dni miały na skórze wbitego, napitego kleszcza, którego musiałem wykręcić. Tabletka u psa zdała egzamin a krople u kotów okazały zawodne, tj. nie sprawdziły się w 100 proc.

  2. Od weta wiem, że krople nie działają na skórze, wbrew pozorom nie odstraszają kleszczy np. jakiś zapachem. Je się tylko aplikuje do organizmu przez skórę. Mogą przez to zaszkodzić zwierzętom, jak wszystkie leki czy środki na insekty. Bravecto jest polecane przez lekarzy jako dość bezpieczne. Mój pies nie poczuł się źle po tej tabletce a przyjął ją będąc w kiepskim stanie.

  PS. Nie jestem przedstawicielem żadnej firmy handlującej lekami dla zwierząt 🙂

  • Maciejoo

   Ta ta bujać to my ale nie nas

   • DAREK

    Od trzech lat stosuje bravecto pies owczarek niemiecki długowłosy codziennie spacer w lesie ok 5 km i pies cały dzień przebywa na zalesionej działce.Zero kleszczy na psie chyba ze martwe. Pies nigdy nie zachorował na odkleszczowki świetnie je sucha karma euksnuba German sheppard, surowa wołowina, podroby wołowe surowe, ryby surowe, twaróg jogurty jajka i suche platki jęczmiennej. Pies przeszedł jako szczeniak operacje usunięcia niezrosnietego wyrostka dodatkowego kości lokciowej obu łap. Jedna wada bravecto Fredek nie chciał jej jeść trzeba było go przechytrzyć podawac w mięsie pokruszoną. Od dziś zastosowałem Nexguard . Zjadł bez problemów. Zobaczymy jak zadziała.

 12. Edyta

  Bravecto, jak wszystkie pestycydy, kumuluje sie w wątrobie. U szczeniaka nie działa ona jeszcze w pełni, dopiero ok 7 m-ca ma pełny rozwój, więc każda chemia podana wczesniej, nie ma szans na całkowite pozbycie się jej z organizmu.
  Zabija kleszcze, ale nie chroni przed chorobami przenoszonymi przez nie, kleszcz najpierw musi się wbić w skórę a potem ginie. No i to że jakiś pies dostał 3 dawki i żyje to nie znaczy że to nie jest szkodliwe. Do końca stycznia 2016 roku Europejska Agencja Leków zarejestrowała około 4945 przypadków skutków ubocznych Bravecto, w tym 299 zgonów.
  http://yourpetsneedthis.com/wp-content/uploads/2015/11/Bravecto-fluralaner-ADE-report.pdf

  • Asia

   Zarejestrowano 27 przypadkow zgonow a nie 299….o ile znam angielski i umiem czytac.

  • Pisałam już, że kleszcz się nie wbija!

 13. Jaro

  Pytanie do tych którzy twierdzą że kleszcze się nie wbijają – to w jaki sposób działa na nie (kleszcze) BRAVECTO lub NEXGARD.
  Mam wrażenie zaklinania rzeczywistości, czy naprawdę producent nie napisałby o cudownej właściwości odstraszania kleszczy? Gdyby ten specyfik tak działał z pewnością nie byłoby informacji cytat (dotyczy NEXGARD):
  “4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
  4.1 Docelowe gatunki zwierząt
  Psy.
  4.2 Wskazania lecznicze dla poszczególnych docelowych gatunków zwierząt
  Leczenie inwazji pcheł i kleszczy u psów przy jednoczesnym zapobieganiu robaczycy serca i/lub
  leczeniu inwazji nicieni żołądkowo-jelitowych.
  Leczenie inwazji pcheł (Ctenocephalides felis i C. canis) u psów przez okres 5 tygodni. Leczenie
  inwazji kleszczy (Dermacentor reticulatus, Ixodes ricinus, Rhipicephalus sanguineus) u psów przez
  okres 4 tygodni.
  Pchły i kleszcze muszą być przyczepione i rozpocząć pożywianie się na gospodarzu aby ulec
  ekspozycji na substancję czynną.
  link:
  http://www.ema.europa.eu/docs/pl_PL/document_library/EPAR_-_Product_Information/veterinary/003842/WC500181961.pdf
  Identyczny wpis posiada BRAVECTO
  link:
  http://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2014/20140211127740/anx_127740_pl.pdf

  • Kleszcz nie wbija się, bo jego skóra wydziela specyficzny zapach!

 14. Kasia

  Wszystko fajnie, szkoda tylko,że tego NexGard nigdzie nie mozna kupic…..

  • Statler

   W większości lecznic weterynaryjnych można po prostu poprosić żeby sprowadzili. Faktycznie weci bardziej promują bravecto, ale dostęp do nexgard ma każdy wet – kwestia chęci.

 15. jaworski

  JA MIALAM Z MOIM LABRADOREM PROBLEMY Z KLESZCZAMI MINELO PO TABLETCE “BRAVECTO ” SUPER

 16. troleks

  jaworski…. błagam. Bravecto jest do czterech liter. Nic nie daje, pies ospały nie żre. Maskara. Ja się przerzuciłam na fiprex. I mam zupełnie inne odczucia. pies żywy i kleszczy brak. Wspomne ze działa tez na pchły

  • Asia

   Trolex dokladnie. Zgadzam sie

 17. wiktoriea

  troleks zgadzam się z Tobą. w zakresie tego, że fiprex jest bardzo dobrym preparatem. piesek nie jest ospały i bryka a jednocześnie nie ma problemy z małymi paskuadami.

 18. kaszkaj

  No dobra, i jedno i drugie działa na kleszcze a spot- ony typu wskazany wyżej fiprex działają też na pchły. Tyle w temacie jesli juz wybierać to środki o działaniu kompleksowym po co truć zwierzaka milionem substancji

 19. Jack Russel

  Osobom,ktorych psy reagowały ubocznie po zaźyciu BRAVECTO polecam nową polską grupe fb :
  “BRAVECTO…I CO DALEJ ?”… https://m.facebook.com/groups/257488364700295?tsid=0.9586155119355013&source=typeahead

  Grupa ta ma na celu skupić podobne w/w przypadki zaistniałe w Polsce.
  Grupa ta ma charakter
  wspierająco-informacyjny.
  Grupa ma celu informowanie i wymiane doświadczeń w temacie reakcji ubocznych wystepujących u psow po podaniu BRAVECTO.
  Grupa ma za zadanie odnaleźć tych, ktorych psy po podaniu Bravecto zachorowały lub odeszły za “Tęczowy Most” 🙁
  Grupa ma na celu skupić podobne w/w przypadki zaistniałe w Polsce.

 20. jotka

  Jack russel! a to czytałeś: http://www.dogintravel.com/czy-bravecto-jest-bezpieczne/

  Powiem tak: MASAKRA jak dla mnie. W zyciu nie podałabym tego psu, ale wiem z wiele jest ludzi którzy nieswiadomie podawali to zwierzakom
  Ja stosuję spot-on ( na szczęście).

 21. ewa66

  Zupełnie nie musisz mnie przekonywać.
  W wielu serwisach dla psów zagranicznych piszą o tym, http://www.borreliose-nachrichten.de/nexgard-and-bravecto/

 22. adampol

  Boże, na szczęście nie stosuje G****, dlaczego to jest dopuszczone do obrotu??????????????
  Ja tylko zewnętrzne preparaty..

 23. Angela

  Ja podaję mojemu pieskowi Nexgard, regularnie chodzimy do weterynarza i chwali stan jego zdrowia. Kleszczami oraz pchłami też się nie martwimy 🙂 Nie ma się czego obawiać.

 24. Ewa

  Nie należy zbytnio ufać żadnemu środkowi przeciwkleszczowemu. Moja sunia otrzymywała Bravecto i złapała kleszcza, a w konsekwencji babeszjozę. Niestety, pomimo szybkiej diagnozy, intensywnego leczenia i transfuzji, nie udało się jej uratować.

  Zawsze trzeba sprawdzać psa i gdy coś jest nie tak, iść do weterynarza. NAWET BRAVECTO NIE UCHRONI PSA PRZED KLESZCZAMI.

 25. furiatka

  Ewa, masz rację. jednak jeśli mam już wybierać wolę spot-ony niż tabletki, o nieznanym działaniu jak bravecto.

 26. Joanna

  Nie podawajcie psom tabletek NexGrad ! Nasz psie po 3 tabletkach prawie umarł, dostał ostrego zapalenia trzustki z krwistym zapaleniem jelit, ledwo go odratowali!

 27. Samanta1

  Mój pies po tabletkach Nexgard czuje się dobrze. nic mu się nie dzieje a kleszcza u niego na skórze rzadko widuje dzięki tym tabletkom. Pozdrawiam

 28. Asia b

  weterynarz mojego psiurka odradza obie te tabletki z tego wzgledu ze nie jest znane oddziaływanie tabletki na narzady wewnetrzne psiaka np trzustke ( moj psiaczek jest po ostrym zapaleniu trzustki ) i moze byc to bardzo niebezpieczne pomijajac fakt ze na calym swiecie odnotwanu juz mnóstwo zgonow pupili po zażyciu bravecto. Ja trzymam sie starej i skutecznej metody ochrony psiaka czyli foresto + advantix. Pozdrawiam

 29. Krawat

  Najlepiej dawać psu tabletki nexgard spectra. pies czuje się po nich bardzo dobrze, nie szkodzą mu w żaden sposób. Ma ochronę na której mi bardzo zależało. Szczerze ten produkt polecam

 30. Justyna

  Stosuje foresto od połowy marca. Na moim kudlaczu znalazłam jak do tej pory jednego wbitego kleszcza i jednego wedrujacego. Przerażają mnie te paskudztwa i myślę żeby jeszcze podać bravecto. To mały, 8 kg pies. Czy tyle chemii go nie wykonczy.

 31. Włodi

  Mojemu psu pomagają tabletki nexgard spectra. bardzo dobrze ochronią mojego psa przed kleszczami

 32. LadyNikt

  Ja nie rozumiem jednego …jak kleszcze uodparniaja sie na preparaty przeciwkleszczowe np tych tabletek skoro nie maja z nimi styczności….bo jak już maja to giną..

  • Marta Mordzak

   Teoria jest taka, że bravecto i nexgard mogą chronić przed chorobami od kleszczowymi, bo między wszczepieniem kleszcza, a transmisją w psa np. Babesia canis powinno minąć 3 dni. Do tego czasu kleszcz powinien być martwy. No ale…Zawsze znajdzie się pies u którego lek działa z opóźnieniem, bo np. ma szybszy metabolizm. Zawsze znajdzie się kleszcz lub babesia, która jednak nie wiem o regule trzech dni i do transmisji dojdzie wcześniej. Oporność na różne środki polega na selekcji naturalnej. Jeśli jeden “dziwny” kleszcz przeżyje to przekazuje swoje geny setką, a może tysiącom następnych kleszczy. No a te martwe to za bardzo nie przekażą. 🙁 Natura jest sprytna, a preparaty zawsze trzeba dobierać pod psa (wiek, rasa, użytkowanie itp. )

   • Marta Mordzak

    Ale nikt tego nie wpisze w ulotkę jeśli nie wie przynajmniej na 98%, a w medycynie często nawet 99,9%, ze to na pewno zadziała tak jak trzeba. Sądzenie, kary, odszkodowania…ludzie z tej branży też muszą uważać i na ile mogą dokładnie zbadać produkt. W teorii np. bravecto działa też na nużeńca psiego, ale tak według badań ok 90-95%, wiec nie ma tego w ulotce. 😉

 33. Zofia

  Bravecto u mojego owczarka niemieckiego stosujemy okolo 5,5 roku. Zdaje bardzo dobrze egzamin. Mimo, że mieszkamy w lesie pies praktycznie nie przynosi kleszczy ani pcheł. Jeżeli jakiś się przytrafi to jest martwy lub w ogóle się nie wbija. Fakt trzeba uważać na te które odpadną z psa ( zagrożenie dla ludzi). Poprzedni nasz owczarek był prowadzony na frontlainie, a przez jakiś czas na frontlainie i kiltiksie razem. Nie polecam. Mimo to mial kleszcze. Takie podwójne zabezpieczenie skończyło się dla naszego psa tragicznie. Po roku nastąpiła reakcja uczuleniowa na pestycydy i psa nie udało się uratowac mimo wysiłków weta ( który wcześniej zalecił takie podwójne zabezpieczenie). Z Bravecto jestem bardzo zadowolona. Pies znosi środek bardzo dobrze, mimo że stosujemy go co 12 tygodni. Oczywiście jest pod nadzorem swego weterynarza i zawsze sprawdzamy czy nie ma problemów z wątroba.

 34. Borys

  Ja u swego goldiego stosuję od dwóch lat nexgard spectra oraz obrożę foresto. Też jestem bardzo zadowolony, gdyż nie raz widziałem na psie już zasuszone kleszcze. A muszę przyznać, że prawie codziennie robię z goldim 45 minutowe spacery po łąkach i lasach. Poprzedni golden niestety nie był zabezpieczony ani obrożą, ani tabletkami, a jedynie kropelkami. No i przyplątała sie babeszjoza, która tylko dzieki wetowi (pięć zastrzyków) nie posłała psa na tamtę stronę tęczy. Tak więc reasumując tabletki NexGard spectra i obroża foresto memu psu służą (żadnych sensacji żołądkowych). Ale co jest skuteczniejsze to niestety ja nie wiem. Na koniec chcialbym dodać, że obrożę goldi nosi 8 miesiecy, a tabletki podaję co 1,5 miesiąca.

 35. Piotr CC

  3 rok z kolej podaje to psa, psy powyżej 40kg i 60 kg, podaje tylko przez 4 miesiące, od czerwca w wrześniu ostatni raz, w pierwszym roku przyczepiały się kleszcze ale wyciągałem, drugi rok może jednego znalazłem, i w zeszłym roku żadnego już nie było, a oglądam psy praktycznie codziennie, nie wierzę w te obroże nasiąknięte dla mnie to strata pieniędzy, w tym roku oczywiście też zakupie NexGart, dla właścicieli spędzających urlop na plażach ciepłych morz polecam NexGart Spectra, w piaskach są takie świństwa małe że jak dostaną się do pupila to już koniec

 36. Jolanta

  Witam
  Czytając posty to można zgłupieć… Drodzy forumowicze bardzo Wam dziękuję za szczerą opinię bo to pomaga wybrać mniejsze zło. Z tego co przejrzałam to większość ma jednego bądź dwa psy. Ja mam ich 4 (różne przybłędy, mieszkam przy lasach i polach), więc mója opinia jest poparta wyłącznie obserwacją. Przez lata podawałam fiprex. Lata mijały, psy odchodziły ze starości, przychodziły inne. Bywało różnie. Do jednych się przyczepiały kleszce innych omijały. Nie mam pojęcia dlaczego? Ale żaden nie zachorował. Żadnych skutków ubocznych po tym preparacie. Aż przygarnęłam mieszańca labladora. No i zaczęło się: pies był tak nadwrażliwy na WSZELKI hałas np. sąsiad trzasnął na swoim podwórku drzwiami od samochodu to pies dostawał wręcz delirki nerwowej. Ślinił się i trząsł. W domu zrywał się przy najmniejszym hałasie i delirka. No koszmar. Był na sterydach uspokajających, potem na tabletkach stressogen. Ale ciągle nie znałam przyczyny. Aż przeczytałam ulotkę fripexu. Jest tam napisane jak przysłowiowy wół, że pies może mieć nadwrażliwość słuchową bo coś tam działa na układ nerwowy czy jakoś tak. Wet dał mi NexGard spectra ale uprzedził o wszystkich skutkach ubocznych, czyli to co piszecie. Postanowiłam mu podawać a co 3 miesiące robić wyniki na wąrtobę. Pies odżył. Jest oczywiście wrażliwszy na dźwięki ( on chyba tak ma), ale wszystko w granicach normy. Kleszczy nie przynosi. Reszta psów dalej jest zakraplana. Mój wniosek: każdy pies jest inny. Najważniejsze aby właściciel kierował się dobrem pupila. I jeżeli zaopserwuje odchylenia od normy niech szuka czegoś innego. Jak trzeba to niech zmieni weta. Mam niestety w tym trochę doświadczenia. Pozdrawiam wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *