Tysiące psów chorych po Purinie Beneful – twierdzą autorzy pozwu

statlerFrank Lucido miał trzy psy. W połowie grudnia zaczął karmić je karmą Beneful. Mniej więcej miesiąc później owczarek niemiecki stracił duże ilości sierści i zaczął roztaczać bardzo nieprzyjemną woń. Weterynarz orzekł symptomy zatrucia pokarmowego. Tydzień później zmarł drugi pies państwa Lucido – bulldog angielski. Następnie zachorował trzeci pies, jedenastoletni labrador. Sekcja bulldoga wykazała krwotok wewnętrzny, zmiany na wątrobie i inne zmiany przypominające symptomy owczarka. Szukając możliwych przyczyn zatrucia 3 psów, mieszkających w dwóch różnych domach, Frank Lucido nie mógł oprzeć się wrażeniu, że wspólnym mianownikiem dla ich choroby jest karma Beneful, którą psy od niedawna zaczęły jeść.

Lucido ze zdumieniem odkrył, że na konsumenckiej stronie Consumer Affairs Beneful ma tylko jedną gwiazdkę, za to informacji o problemach ze zdrowiem psów po tej karmie – są setki.
Warto przyjrzeć się tym wpisom bliżej – są wstrząsające, podobnie jak zdjęcia ciężko chorych psów.

consumer affairsConsumer Affairs

Na początku lutego w Stanach Zjednoczonych prawnicy Lucido złożyli pozew zbiorowy, w którym zarzucają firmie Purina, producentowi Beneful, stosowanie w karmie niebezpiecznych ilości glikolu propylenowego. Pozew zarzuca też wysoką zawartość mykotoksyn, będących toksycznymi pochodnymi pleśni “grupą toksyn wytwarzanych przez grzyby występujące w ziarnach, będących głównym składnikiem Beneful”. Te substancje miały rzekomo spowodować poważne choroby a nawet śmierć ponad 3000 psów.

Objawy pojawiające się u psów osób dołączających do pozwu zbiorowego to między innymi kamienie w pęcherzu moczowym, krwawienia wewnętrzne, niewydolność wątroby i/lub nerek. Przed diagnozą psy były zmęczone, ospałe, piły ogromne ilości wody, cierpiały na biegunki, wymioty, odwodnienie i nagłą utratę wagi – twierdzą skarżący się na karmę.

Producent Beneful, wystosował oświadczenie w którym twierdzi, że pozew nie ma podstaw i Beneful jest karmą na której zdrowo funkcjonuje tysiące psów na świecie. Prawnicy Franko Lucido uważają, że skoro prawie 4000 ludzi oskarża firmę online, to łatwo sobie wyobrazić ilu właścicieli nie pisze nic na ten temat i ile psów nie zostało prawidłowo zdiagnozowanych, zatem pozew ma gigantyczny potencjał.

To już trzeci pozew przeciwko firmie Purina. Ostatni zakończył się ugodą w której Purina i Waggin` Tails (drugi producent) przeznaczyli 6,5 miliona dolarów na odszkodowania dla właścicieli psów poszkodowanych na skutek zjedzenia sprowadzanych  z Chin smaczków. W myśl zawartej ugody żadna z firm nie została uznana stroną winną, a Purina utrzymywała, że nie wykryto żadnych zanieczyszczeń. Działo się to dwa tygodnie po oświadczeniu Agencji Leków i Żywności, w którym różni producenci przekąsek dla psów zostali powiązani z ponad 1000 przypadków śmierci psów i ponad 4800 przypadków zachorowań. W wyniku zjedzenia przekąski dla psów zmarło również troje ludzi. Niestety Agencja przyznała iż mimo długotrwałych badań nie była w stanie wskazać bezpośredniej przyczyny.

Rodzaje Beneful wymienione w pozwie:

Beneful-Purina Beneful Original
-Purina Beneful Incredibites
-Purina Beneful Healthy Growth for Puppies
-Purina Beneful Healthy Smile
-Purina Beneful Healthy Fiesta
-Purina Beneful Healthy Radiance
-Purina Beneful Playful Life
-Purina Beneful Health Weight

 

żródło: google

 

Czym jest więc glikol propylenowy czyli E1520? glikol

       źródło: google

W uproszczeniu jest to organiczny związek chemiczny, bezbarwny, płynny, o słodkawym smaku, lepki. Używany w przemyśle spożywczym jako konserwant, emulgator, składnik smaków.
Ponadto używa się go w systemach chłodzących, przemyśle tytoniowym i kosmetycznym.

Purina utrzymuje iż zawarty w Beneful glikol jest tym właśnie dopuszczalnym w przemyśle spożywczym, nieszkodliwym w określonych natężeniach związkiem, który został zaakceptowany przez instytucje regulujące zarówno w produktach paszowych, jak i ludzkich przekąskach (dressingach, ciastach w proszku etc.)
Niemniej niedawno w Europie wycofano Fireball – whiskey, która zawierała nadmierne ilości glikolu. Glikol w niej zawarty pochodził ze Stanów Zjednoczonych, gdzie dopuszczalne ilości są znacznie większe niż w Europie.
Dotychczas nie powiązano glikolu (w stężeniu mieszczącym się w wyznaczonych normach) z żadnymi przypadkami chorób. Co oczywiście nie znaczy, że jest zdrowy.

Mykotoksyny w karmie dla psów?

mykotoksynyźródło: pioneer.com

Mykotoksyny to produkty przemiany metabolicznej pleśni. Należą do nich między innymi alfatoksyny, uznane za wyjątkowo rakotwórcze. Mykotoksyny rozwijają się w zanieczyszczonych zbożach, są mutogenne, rakotwórcze, modyfikują kod RNA, odpowiadają za poważne zatrucia. Powodują bardzo dużą ilość poważnych chorób, nierzadko śmiertelnych.
Warto przyjrzeć się składom karm w których większość składników to kukurydza, soja, pszenica, ryż. Zawartość mięsa i mączki zwierzęcej jest w karmach naprawdę uboga, łatwo więc sobie wyobrazić jak potencjalnie niewiele potrzeba, żeby w misce znalazła się trucizna.

Prawnicy Lucido ostrzą sobie zęby na decyzję sądu federalnego i możliwość dokładnego zbadania zawartości Beneful, oceny warunków przechowywania zbóż, dostawców i przeprowadzenia szczegółowych badań laboratoryjnych, które mogą wykazać obecność najróżniejszych toksyn w karmie.
To z kolei może skłonić Purinę do szybkiej ugody.

Dopuszczenie do analizy procesu produkcyjnego nigdy nie jest na rękę koncernom.

 

One thought on “Tysiące psów chorych po Purinie Beneful – twierdzą autorzy pozwu

  1. Bardzo dobrze, że to publikujecie. Ciekawy materiał.
    Pozwoliłam sobie podlinkować ten artykuł. Musimy być świadomi zagrożeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *