Simparica kontra pchły i kleszcze

statler3

Kolejny kleszczowy sezon i kolejna tabletka dla psów. Zoetis wprowadził na rynek Simparicę – tabletkę, która podobnie jak NexGard działa przez miesiąc. W przeciwieństwie do NexGard i Bravecto, Simparica nie tylko zabija kleszcze, ale ma je odstraszać. Jest też pierwszą tabletką która zabija i odstrasza pchły.

Jak dokładnie wyglądają różnice między tabletkami widać poniżej:

simparica, nexgard, bravecto porownanie

Substancja czynna zawarta w nowej tabletce to sarolaner. Dopuszczenie do obrotu zostało zatwierdzone na podstawie amerykańskich  i europejskich badań. Skuteczność tabletki w walce z pchłami sprawdzono na grupie 479 psów mieszkających u właścicieli i rekrutowanych za pośrednictwem 19 lecznic weterynaryjnych. 164 psom podano spinosad, od którego tabletka okazała się skuteczniejsza. Badania porównawcze substancji czynnej z afoxolanerem można znaleźć tutaj: Badania wykazały także skuteczność sarolaneru w zwalczaniu świerzba (skuteczne w leczeniu świerzba i nużycy już jakiś czas temu okazały się Bravecto i NexGard).

Z uwagi na krótką obecność na rynku raporty o skutkach ubocznych są nieliczne, ale można o nich przeczytać w raporcie ADE, gdzie także należy niepokojące przypadki zgłaszać.

Amerykańska ulotka preparatu informuje o przypadku konieczności uśpienia suki, która w badaniu otrzymała potrójną dawkę preparatu i u której wystąpiły; spadek masy ciała, ospałość oraz rozmaite objawy neurologiczne. Opisy podobnych przypadków po podaniu Bravecto można znaleźć w internecie. Nie da się ukryć – było by świetnie gdyby jakieś badanie wyjaśniło co zaszło i dlaczego. Na pewno nikomu nie trzeba przypominać o podawaniu właściwych dawek, warto dodatkowo pilnować, czy ktoś z domowników nie zdublował podania.

Download (PDF, 331KB)

Simparica na pchły zaczyna działać po 8 godzinach, na kleszcze po 12, działa przez 28 dni.

Jak wskazują badania ponad 90% psów zjada tabletkę chętnie i dobrowolnie (dlaczego my zawsze znamy te pozostałe, 8%?) 😉

Wcześniej o tabletkach na kleszcze:
tu
i tu
i tu

31 thoughts on “Simparica kontra pchły i kleszcze

 1. paulina

  no ja bym nie podała swoim psom tabletki, która przyczyniła się do śmierci psa…. rozumie, ze niektórzy muszą wybierać mniejsze zło – babeszjoza, czy trucie psa, ale dobrze, że wzrasta świadomość o szkodliwości tych leków

  • paulina

   rozumiem* 😛

  • Pior

   Jak Pani przedawkuje środki przeciwbólowe 3x skutki też nie będą za ciekawe.

 2. Jest napisane, że pies został uśpiony z powodu przedawkowania, a nie z powodu złego działania leku. Od przedawkowania różnych rzeczy można umrzeć.
  Nam tą tabletkę polecił wet i narazie nie widzimy skutków ubocznych.

  • Przepraszam, teraz doczytałam, że to podczas badań ;-( To faktycznie nie dobrze…

   • paulina

    gdyby taka sytuacja zaszła w przypadku badania leku dla ludzi w życiu nigdy nie zostałby dopuszczony do sprzedaży… no ale w końcu to tylko psy…………………………..

    • kay

     nie jest to prawda. Sporo ludzi umiera z powodu stosowania różnych leków, np. aspiryna może spowodować wylew.

     • Kkk

      A polopiryna uszkodzenie szpiku i zgon.

 3. Monika

  Do autora w ramach uzupełnienia 🙂

  Simparica jest zarejestrowana od 8 tygodnia.

  Jeżeli chodzi o długość działania to zachęcam używać tygodni, a nie miesięcy.

  Simparica 5 tygodni
  Nextgard 4 tygodnie
  Bravecto 12 tygodni

  4 tygodnie ma tylko luty. Mówiąc, że każdy mięsiąc ma 4 tygodnie, wyszłoby nam Boże Narodzenie na koniec listopada 😉
  Pozdrawiam !

  • Monika

   a i dawkowanie leku 2-4mg/kg
   Dawka toksyczna 62.5mg/kg

   Czyli trzeba podać 30 razy więcej leku niż zaleca producent, to trzeba naprawdę się postarać ;))

   • Paulina

    To w teorii, a w praktyce uśpiono psa z powodu nieodwracalnych skutków ubocznych po potrójnej dawce – przynajmniej tak wynika z artykule… ciekawe co się dzieje z psami przy przewleklym narażeniu na tą substancję?

    • Monika

     Paulina nie oslabiaj mnie ^.^

  • Statler

   To samo przerabialiśmy przy okazji Bravecto, które też u nas zarejestrowane jest dla szczeniąt, a w stanach, gdzie wymagania dotyczące preparatów są bardziej restrykcyjne – od 6 miesiąca życia. To jest kwestia indywidualnej decyzji, ale przezorny zwykle bezpieczniejszy.

   • kay

    Osobiście wolę preparaty zakraplane na skórę. Wydaje mi się, że lepiej, jeśli zwierzę nie zjada tego typu produktów. Niestety, pchły i kleszcze uodparniają się na wszelkie możliwe leki.

 4. Monika

  Cytat z Ulotki
  “Leczenie inwazji kleszczy (Dermacentor reticulatus, Ixodes hexagonus, Ixodes ricinus i Rhipicephalus
  sanguineus). Produkt leczniczy weterynaryjny wykazuje natychmiastowe i trwające co najmniej 5
  tygodni działanie bójcze wobec kleszczy. ”
  Pozdrawiam 🙂

 5. Bacha

  Hej . Czy wasże pupile miały rozwolnienie po Simparica? Mój pies wazy 30 kg

  • kay

   Mój kot dostał tabletkę spinosad, 270 mg (a waży ponad 4 kg). Siedzi pod łóżkiem. Nie wiem, czy tylko obrażona (bo tabletkę miała wciśniętą siłą), czy źle się czuje.

  • kay

   Uaktualnienie: kot wymiotował po podaniu tabletki, 3 razy. Wyraźnie źle się czuła. Chyba się zatruła tym środkiem. Dziś już jest lepiej. Na pewno więcej tej tabletki nie dostanie. Krople są jednak bezpieczniejsze na pasożyty zewnętrzne.

 6. Bacha

  Zapomniałam dodać że mój pupil 39kg dostał tablete o 20 i po godzinie juz rozwolnienie co 20 minut na spacer

  • kay

   Mnie też to nauczyło nie podawać takich rzeczy na noc.

 7. Maciej

  U mnie wszystko ok! 🙂

 8. Dzołana Chrupa

  Does Simparica Kill Dogs /grupa otwarta https://www.facebook.com/groups/945516328891378/

 9. Lisek

  podałam tbl dwa dni temu do tej pory wszystko ok-sunia 8 kg dawka 20 mg.

 10. Karolina

  Bardzo proszę o wyjaśnienie, z kąd informacja, żeby Simparica odstraszała kleszcze? Według ulotki, którą ja otrzymałam w komplecie jest to NIE PRAWDA!

  • Statler

   Hm.. no ciekawe skąd? Pewnie nie z żadnego z linków podanych w tekście..? Tak koło 10 ich jest, pewnie znalazły się tam przypadkiem.

 11. Roxi

  Po podaniu szczeniakowi 12 tyg masa 2,4 kg pchelki wypadaja i zdychaja oczywiscie wczesniej byla wykompana w szamponie od wet. Zadnych niepozadanych skutkow niema .

 12. oleczka

  Ja przestałam podawać psu tabletki, chorowała po nich, teraz stosujemy fiprex i nic się nie przyczepia i pies mi nie choruje.

 13. Maja

  Skąd informacja że Simparica odstrasza kleszcze? W ulotce preparatu nie ma o tym ani słowa, a myślę że producent nie omieszkałby wspomnieć o tak istotnej sprawie.

 14. Eto

  U nas żadne kropelki itp nic nie dawały spacer po łące i kilka kleszy wczepionych. Obecnie używany połączenia obroży foresto i właśnie simparicy dlatego, że mieszkamy w miejscy gdzie jest bardzo dużo tego robactwa. W tym sezonie trafił nam się tylko jeden robal i to na kafelkach, nie do ustalenia czy zwiał z psa czy spadł ze mnie. Pieseł bardzo dobrze reaguje na tabletki żadnych problemów gastrycznych ani innych, a do tego jest to jedna z nielicznych tabletek którą sam zjada bez wyciskania w pyszczek.

 15. Eto

  U nas żadne kropelki itp nic nie dawały spacer po łące i kilka kleszy wczepionych. Obecnie używamy połączenia obroży foresto i właśnie simparicy dlatego, że mieszkamy w miejscu gdzie jest bardzo dużo tego robactwa. W tym sezonie trafił nam się tylko jeden robal i to na kafelkach, nie do ustalenia czy zwiał z psa czy spadł ze mnie. Pieseł bardzo dobrze reaguje na tabletki żadnych problemów gastrycznych ani innych, a do tego jest to jedna z nielicznych tabletek którą sam zjada bez wyciskania w pyszczek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *